Bomba witaminowa

1. Zielone przebudzenie.

Kiedy wiosenne słońce zaczyna budzić ziemię do życia, pojawia się ona – niepozorna, kłująca, a jednak pełna mocy – pokrzywa (Urtica dioica). Dla jednych chwast, dla innych – zielona bohaterka, niekwestionowana królowa wiosennych łąk i lasów. W tradycji ludowej uznawana była za roślinę oczyszczającą ciało i duszę, a w fitoterapii – za jedno z najbardziej uniwersalnych ziół wspierających zdrowie.

Maria Treben pisała o niej z podziwem:„Każdy człowiek powinien pić herbatkę z pokrzywy przez pewien czas w ciągu roku. To cudowne zioło, które oczyszcza krew i wzmacnia cały organizm”(Maria Treben, „Apteka Pana Boga”).

2. Portret królowej – co warto wiedzieć o pokrzywie. Pokrzywa to bylina o charakterystycznych, ząbkowanych liściach pokrytych parzącymi włoskami. Rośnie niemal wszędzie – w rowach, na obrzeżach lasów, w ogrodach. Zbieramy ją wczesną wiosną, zanim zakwitnie – wtedy jest najbogatsza w wartości odżywcze.Już w XVI wieku Stefan Falimirz w swoim dziele „O ziołach i o mocy ich” pisał:„Pokrzywa czyni mocz obfitym i czystym, krew ochładza, szkodliwy żar wewnętrzny gasi.”Ziele to było wykorzystywane na wiele sposobów – jako pożywienie, lek, środek magiczny i ochronny. Parzy, bo broni swoich skarbów – a ma ich niemało: żelazo, krzemionkę, wapń, witaminy C, K, A i z grupy B, chlorofil, flawonoidy.

3. Pokrzywa w kulturze słowiańskiej – zioło mocy. W słowiańskiej tradycji ludowej pokrzywa miała siłę magiczną i ochronną. Wieszano ją nad drzwiami i oknami, by odpędzać złe duchy. Wtykano pod próg, by nikt nie „zabrał szczęścia z domu”. Używano jej podczas Nocy Kupały, by symbolicznie oczyszczać ciało i duszę z zimowej stagnacji.Wierzono, że parzenie pokrzywą „wypędza z ciała choroby”. W wiejskich chatach stosowano ją także do biczowania stawów dotkniętych reumatyzmem – dziś wiemy, że jej włoski zawierają histaminę, serotoninę i kwas mrówkowy, które pobudzają krążenie i łagodzą ból.

4. Wiosenne oczyszczanie – moc ukryta w liściach. Pokrzywa działa moczopędnie, wspiera wątrobę i nerki, oczyszcza krew, wzmacnia układ odpornościowy. Właśnie dlatego od wieków stosowano ją w wiosennych kuracjach oczyszczających.Dr Jan Biegański, lekarz i fitoterapeuta przełomu XIX i XX wieku, zalecał pokrzywę jako środek krwi czyszczący i wzmacniający u osób osłabionych po zimie:„Pokrzywa działa na nerki i skórę, usuwając z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii”(J. Biegański, „Zioła i ich zastosowanie w lecznictwie”, 1894).

Przykładowa kuracja oczyszczająca:

1 łyżka suszonych liści pokrzywy .

Zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć 10 minut.

Pić 2–3 razy dziennie przez 2–3 tygodnie

Pokrzywa wspiera również leczenie anemii dzięki dużej zawartości żelaza i witaminy C, która wspomaga jego wchłanianie.

5. Piękno z łąki – pokrzywa w pielęgnacji pokrzywy można przygotować domowe płukanki do włosów, które wzmacniają cebulki i zapobiegają wypadaniu. Działa także przeciw łojotokowo i odkażająco na skórę głowy. Dawne wiejskie gospodynie parzyły liście pokrzywy i używały tej „herbatki” jako naturalnego toniku do twarzy.

Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko pisał:„Z pokrzywy można uczynić ziołowy kosmetyk doskonały – oczyszcza, odżywia, przywraca równowagę. ”(Klimuszko, „Wróćmy do ziół leczniczych”).

Przepis na płukankę: Garść świeżych liści pokrzywy.

Zalać 1 litrem gorącej wody, odstawić na 15 minut.

Ostudzić i używać po myciu włosów.

6. Pokrzywa w naukach dawnych mistrzów. W średniowiecznej medycynie świętej Hildegardy z Bingen pokrzywa miała znaczenie jako zioło oczyszczające i porządkujące. Pisała, że jest pomocna na „chore humory”, które zatruwają ciało i umysł.„Kto odczuwa ciężar ciała i ducha, niechaj gotuje pokrzywę i zjada ją z olejem – to oczyści krew i rozjaśni myśli.”(Hildegarda z Bingen, „Physica”).

Z kolei Awicenna w swoim „Kanonie medycyny” wspominał pokrzywę jako zioło „ostre i gorące”, pobudzające krążenie i usuwające wilgoć z ciała – czyli to, co dziś nazwalibyśmy działaniem moczopędnym i przeciwzapalnym.

7. Pokrzywa w kuchni – zdrowie na talerzu. Młoda pokrzywa to prawdziwy superfood prosto z natury. Jej smak przypomina nieco szpinak, ale jest intensywniejszy i świeższy. Najlepiej zbierać ją wczesną wiosną, zanim zakwitnie.

Przykładowe przepisy:

Zupa z pokrzywy:1 cebula, 1 marchew, 2 ziemniaki, garść młodych liści pokrzywy.

Warzywa podsmażyć, zalać wodą, gotować 20 minut.

Dodać pokrzywę, gotować jeszcze 5 minut. Zblendować, doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny.

Zielony koktajl:

1 garść świeżej pokrzywy (sparzona wrzątkiem)1 jabłko, pół banana, sok z cytryny, szklanka wody.

Dr Henryk Różański wskazuje:„Pokrzywa działa tonizująco na przemianę materii, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci.”(H. Różański, materiały wykładowe).

8. Przeciwwskazania i ostrożność. Choć pokrzywa jest bezpieczna dla większości osób, nie każdy powinien ją stosować bez konsultacji. Przeciwwskazana jest m.in. przy:chorobach nerek w fazie ostrejskłonności do krwawień (z powodu działania przeciwzakrzepowego)u kobiet w ciąży – tylko po konsultacji z lekarzem.

Aleksander Ożarowski ostrzegał:„Zioła, choć naturalne, są również silnie działającymi lekami – należy znać ich wpływ na organizm i stosować z rozwagą.”(A. Ożarowski, „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”).

9. Królowa naszych łąk – szanujmy ją!

Pokrzywa, choć niepozorna i parząca, kryje w sobie potężną moc odżywczą, oczyszczającą i leczniczą. To zioło, które łączy w sobie dawną mądrość i współczesną naukę. Od wieków obecna w domowych apteczkach, dziś wraca do łask – i słusznie.

Niech każda napotkana pokrzywa przypomina nam, że siła zdrowia często rośnie u naszych stóp – wystarczy się po nią schylić.

Z miłości do natury – Wracamy do Natury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu pokrzywy w Twoim przypadku – napisz do mnie. Prowadzę indywidualne konsultacje zielarskie i chętnie pomogę Ci stworzyć Twoją własną roślinną ścieżkę zdrowia.